Plastická operace horních očních víček

Oči jsou důležitou součástí celkového estetického vnímání obličeje a hrají zásadní roli ve vnímaní její celkové harmonii. Proto se plastická operace horních víček stala jednou z nejčastěji prováděných chirurgických zákroku na obličeji. Nejedná se však jenom o výkon estetický. Nadbytečná kůže horních víček může způsobovat i funkční potíže jako je zvýšené slzení, pálení očí, zarudnutí očí, zhoršené vidění, a dokonce i omezení šíře zorného pole.

Lidské oko je uloženo v orbitální dutině obklopeno tukovým polštářem, který je ohraničený jemným vazivovým pouzdrem. Toto pouzdro časem ztrácí svoji pevnost a tukové váčky se pozvolna protlačují do podkoží očního víčka. Vzniká tak tzv. tukový prolaps tedy výhřez tuku a vznikají oční váčky. Tento proces je ovlivněn řadou faktorů od genetických vlivů, typem kůže ale i náchylností k otokům zejména při onemocnění štítné žlázy a ledvin.

Cílem plastické operace očních víček je odstranění kožního nadbytku a pod ním protlačující se tukové tkáně, která zapříčiňuje starší a unavenější vzhled.

Ceník

Často kladené dotazy

Plastická operace horních víček je vhodná jak pro ženy, tak i pro muže. Nejčastěji se operace provádí u klientů starších 40 let, ale při určité anatomické predispozici je možné ji provést i dříve.

Prvním a zásadním krokem před rozhodnutím o provedení plastické operace horních víček je úvodní konzultace. Lékař vám na základe vyšetření nabídne nejvhodnější typ výkonu. V případe, že je pro vás zákrok vhodný, detailně vám vysvětlí postup operace, včetně způsobu anestezie.
Zákrok se provádí v místním znecitlivení. Operaci ale lze provést i v narkóze, pokud to klient či lékař upřednostní.

Před plastickou operací horních víček je potřeba předoperační vyšetření, které vám zajistí váš praktický lékař. Součástí tohoto vyšetření je laboratorní vyšetření krve, včetně hodnot srážlivosti, laboratorní stanovení hodnot funkce jater, obsahu minerálů apod. Zhodnocení činnosti srdce je potřeba jenom u výkonu v celkové anestezii, nebo u pacientů nad 40 let a u pacientů se srdečními potížemi.

Před operací nedoporučujeme užívat léky jako je Acylpyrin, Alnagon, Aspirin, Mironal, které mohou způsobit zvýšené krvácení během operace i po ní. Klienti, kteří užívají léky na ředění krve (např. Warfarin) by se měli o jejich dočasném vysazení poradit se svým ošetřujícím lékařem.

V den operace se dostavíte v domluveném čase na kliniku. Přinesete s sebou předoperační vyšetření, které musí obsahovat vyjádření praktického lékaře o způsobilosti k výkonu. Předoperační vyšetření nesmí být starší 14 dnů před výkonem.

Po pečlivém nákresu je proveden chirurgický řez tak, aby byl schován v kožním záhybu očního víčka a jizva tak zůstala krytá pod přirozenými kožními záhyby v orbitopalpebrální ryze horního víčka. Následně je poté odstraněn přebytek kůže a v určitých případech i zbytnělý orbikulární sval. Po vypreparování tukových prolapsů je rána uzavřena pečlivým jemným intradermálním stehem. Na závěr se na ránu přiloží speciální náplasti.

Operace horních víček trvá přibližně 45 minut.

Po plastické operaci víček jsou rány přelepené tenkou náplastí. Ihned po výkone klient odchází domů bez výrazně omezené schopnosti vidět. Nesmí ale řídit auto, proto doporučujeme, aby si zabezpečili doprovod domů. Před odchodem domů bude klient podrobně poučen o domácí pooperační péči.

V pooperačním období je vhodné dodržovat klidový režim a přikládat chladivé obklady, které zamezí vzniku větších otoků a modřin. Nejvýraznější otoky mizí při důkladném chlazení během pár dnů. Do jednoho až dvou týdnů se obvykle vstřebají úplně. Týden je vhodné spát s hlavou ve zvýšené poloze a omezit fyzikou aktivitu, která by mohla vyvolat zvyšování krevního tlaku.

Prvních 24 hodin je vhodné abyste si v domácí péči přikládali přes sterilní krytí studené obklady (chladící gely) a to v intenzitě 30 minut a pak 30 minut přestávka. V průběhu noci chladit nemusíte.

Na druhý den po operaci si opatrně odkryjete bandáž z očí. Tenké elastické náplasti ponecháváte přilepené na kůži. Je důležité, aby se náplasti nenamočili po dobu 7 dnů a pokračujte v ledování přes vyžehlený kapesník tak aby náplasti zůstávali suché.

3. den po operaci je vhodné stále ledovat, ale už nemusíte v tak velké intenzitě. Po operaci vzniká na víčkách otok a modřiny, které přetrvávají 2-3 týdny. Je to přirozené nemusíte se strachovat.

7. den po operaci se dostavíte na kliniku ke vyndání stehů. Náplasti na víčkách musí vydržet až do vyndání stehů. Pokud se vám náplast odlepila dřív dostavíte se na kliniku ke přelepení. Po vyndání stehů již není nutno ledovat. Pouze na noc pokračujte v přikládání pružného obinadla přes kapesník. Zamezíte tím poškozením operační rány během spánku. Obinadlo přikládejte na noc alespoň prvních 10 dní od operace.

13. den od operace můžete začít s jemnou masáží jizev. Na jizvu citlivě zatlačíte špičkou prstu, tlakem působíte asi 30 sekund a potom prst posunete na jiné místo jizvy. Tímto způsobem promasírujete jizvu několikrát denně. Můžete použít mastný krém bez parfémů nebo olivový olej.
Po operaci byste se neměli vystavovat slunečnému záření po dobu 2-3 měsíců. A je vhodné si chránit víčka krémem s vysokým ochranným faktorem.

Nenáročnou tzv. kancelářskou práci může klient vykonávat již 3. den po operaci, je potřeba ale počítat s výrazným otokem a modřinami, které budou ještě přetrvávat po dobu přibližně 1-2 týdnů.
Konečný výsledek operace horních víček se hodnotí po 4-8 týdnech, kdy otok již úplně ustoupí a jizva by měla být téměř neviditelná.